MÍSTNÍ ZPRAVODAJE - 2014 - listopad

Hospicová péče sv. Kleofáše Třeboň o.p.s., má nové kontaktní místo pro veřejnost. Kromě poradenských služeb, zapůjčení kompenzačních pomůcek nebo zprostředkování další pomoci, zde naleznete také zboží v dobročinném prodeji.

U příležitosti Světového dne hospiců a paliativní péče, v sobotu 11. 10. 2014 dopoledne, se při slavnostním otevírání tohoto prostoru sešly více než dvě desítky příznivců a přátel hospice. Děkujeme všem příchozím, i těm, kteří se dovnitř již nevešli. Váš zájem nás opravdu moc potěšil!

Zároveň nám dovolte krátké shrnutí uplynulých měsíců. V rámci domácí hospicové péče se na nás nadále obraceli lidé řešící různé problémy související s nemocí a pečováním o blízkou osobu; dalším dvěma pacientům jsme poskytli komplexní zdravotní péči v terminální fázi onkologického onemocnění a spolu s jejich rodinami jsme mohli sdílet závěrečné chvíle jejich lidského života. S vděčností přijímáme tyto prožitky, které jsou bolestné avšak obohacující.

S širší veřejností jsme se setkávali pravidelně na trzích u propagačního stánku hospice, nebo také jeden zářijový podvečer v třeboňské Městské knihovně při tvořivé práci s ovčí vlnou pod vedením lektorky E. Kutišové. Za zmínku stojí kurz Bazální stimulace, konaný v Prachaticích a Konference paliativní medicíny v Brně;  za náš hospic se účastnily zdravotní sestra P. Opršalová a MUDr. E. Zýková (konference Brno). Druhý říjnový den se naše zdravotní sestry a paní psycholožka vypravily do Telče na pracovně přátelské setkání týmů mobilních hospiců. Společný program uzavřela přednáška MUDr. Marie Svatošové na téma „Hospice a umění doprovázet“. Této ženě nepochybně patří uznání za její neslábnoucí nasazení pro hospicové dílo.

Přednášky z cyklu „Pečuj doma“ přinesly účastníkům, jak doufáme, užitečné informace i poznatky. Zájem byl z řad laických pečujících, ale přišli i ti, kdo se na pečování o své blízké chtějí dobře připravit. Hlavní organizátorkou byla paní Blanka Tejkalová z Diakonie ČCE v Písku a na jednotlivých přednáškách se podílely pracovnice a dobrovolnice hospicového týmu. Hostem závěrečné přednášky 8. 10. byla vrchní sestra Lékařské pohotovosti Třeboň paní Denisa Nováková, která mluvila o zajímavém tématu První pomoci a připojila velmi užitečné praktické ukázky i možnost nácviku kardiopulmonální resuscitace.

Na závěr vám děkujeme za účast na našich akcích, nebo jinak projevenou podporu a přejeme všem hezký podzim! Dále uvádíme přehled chystaných akcí, na které vás tímto srdečně zveme:

4. 11. 2014, 19.00 hod. Moravské dvojzpěvy A. Dvořáka, benefiční koncert. Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích.

6. 11. 2014, 16.00 hod. Setkání s lékařkou v rámci aktivizačního programu pro seniory za podpory Města Třeboň. Kontaktní místo Hospicové péče sv. Kleofáše Třeboň, ul. Sv. Čecha 20.

19. 11. 2014, 19.00 hod. Radek Žalud a Sergej Perepelyatnik, benefiční koncert pod záštitou Nadace Divoké Husy, Lázně Aurora Třeboň.

29. 11. 2014, 14.00 hod. Pečeme a fotíme (se) pro naše děti a vnoučata – zdobení mikulášského a vánočního cukroví na dětskou besídku s možností vytvořit si fotokalendář či vánoční fotografie pro Vaše děti a vnoučata. Kontaktní místo hospicové péče, ul. Sv. Čecha 20, Třeboň.

Mgr. Renata Jáchimová,

sociální pracovnice Hospicové péče sv. Kleofáše