MÍSTNÍ ZPRAVODAJE - 2014 - prosinec

Zprávy z třeboňského hospice

K prvním listopadovým dnům neodmyslitelně patří Slavnost všech svatých a Památka zesnulých. Výstižně se o těchto dvou příležitostech vyjádřil papež František, když poukázal na to, že „jsou vnitřně spojeny, a stejně jako radost a slzy nacházejí v Ježíši Kristu syntézu“, která je základem křesťanské víry a naděje. „Církev se totiž na jedné straně raduje z přímluvy svatých, kteří ji podporují v jejím poslání hlásat evangelium, a na druhé straně - stejně jako Ježíš - pláče spolu s těmi, kdo strádají odloučením od svých drahých, a jako On a díky Jemu pronáší díkůvzdání Otci, který nás osvobodil od nadvlády hříchu a smrti.“ (Radio Vaticana, 2.11.2014)

I pro nás, v domácím hospici, je doba „dušiček“ vzácnou příležitostí ke vzpomínce na každého člověka, jehož smrt se nás dotkla – před lety nebo i teprve nedávno, vzdáleně či osobně. Zvláště pamatujeme na zesnulé pacienty, se kterými jsme se potkali v naší službě. Mnozí v tiché modlitbě zemřelým vyprošujeme lehké odpočinutí, světlo věčné a přebývání v pokoji. A rozsvícením svíčky vyjadřujeme, že tyto skutečnosti odpočinku od bolestí a trápení, život v pokoji pod Boží ochranou a pravé světlo víry potřebujeme také my.

Na začátku listopadu se uskutečnilo hned několik akcí na podporu hospicové péče. V úterý 4. 11. se v Jihočeské vědecké knihovně konal benefiční koncert. Zazněly Moravské Dvojzpěvy A. Dvořáka v podání I. Sedlecké (klavír), E. Dvořákové a Z. Zaimlové (zpěv). Umělkyně věnovaly výtěžek ze vstupného pro veřejnou sbírku Hospicové péče sv. Kleofáše Třeboň. Ve čtvrtek 6. listopadu v podvečer se v novém kontaktním místě hospice sešla asi desítka zájemců o debatu s lékařkou. MUDr. Eva Drnková z interního oddělení Nemocnice J. Hradec pohovořila o zdraví a nemoci v seniorském věku. Prostor byl také pro zodpovídání otázek účastníků. Tentýž večer následovalo interní setkání zaměstnanců hospicové péče se zájemci o paliativní medicínu z řad lékařů. Snahou bylo naplánovat konkrétní kroky ve společné péči o pacienty. Vážíme si všech, kdo nám pomáhají svou odborností nad rámec svých obvyklých pracovních povinností. Ve čtvrtek 13. 11. absolvovaly pracovnice hospice supervizi v Českých Budějovicích, která probíhá několikrát do roka pod vedením P. Ing. Tomáše Rádla, SDB. Cílem je zhodnotit dosavadní odvedenou práci a připravit se na spolupráci s novými kolegy, kteří postupně posilují pracovní tým.

Pro předvánoční čas (neděle 21. 12. 14-16hod) chystáme setkání v prostorách domu s pečovatelskou službou (Klub důchodců). Rádi přivítáme každého, kdo se bude moci na chvíli zastavit, ztišit a naslouchat příběhu s vánočním tajemstvím. Těšíme se již dnes a také Vás srdečně zveme – seniory i mladší! Zároveň připojujeme adventní pozdrav i Vám, se kterými se nepotkáme, ze srdce přejeme, abyste šťastně prožili onu tichou, svatou noc, kdy se na svět rodí Láska!

Mgr. Renata Jáchimová,

sociální pracovnice