Soucit je v péči o umírající důležitější než hmotný zisk

Papež: Soucit je v péči o umírající důležitější než hmotný zisk

Ze světa / vlu / ČTK / 5. března 2015 17:54

VATIKÁN - Zdravotní péče by neměla být zaměřena na zisk, důležité je naopak postarat se o nemocné, staré a umírající lidi. Těm by lékaři a zdravotníci měli být schopni přinést soucit. Na vatikánském shromáždění věnovaném seniorské a paliativní péči to dnes prohlásil papež František.

Podle hlavy katolické církve by se lékaři a zdravotničtí pracovníci neměli řídit jen "lékařskými fakty" či "pravidly systému zdravotní péče a ekonomického zisku". Důležité je podle papeže to, aby každému člověku byli schopni zajistit důstojný konec života a dokázali dát najevo soucit.

„Lékařská péče má tedy ve společnosti zvláštní roli, protože dosvědčuje úctu, kterou jsme povinováni starému člověku a každému člověku vůbec. Zjevné výsledky a účinnost nemohou být jediným kritériem, podle kterého se řídí jednání lékařů, stejně jako jím nejsou pravidla zdravotních systémů a ekonomický zisk. Stát se nemůže domnívat, že by na lékařství vydělal. Naopak, pro společnost není nic důležitějšího, než chránit člověka,“ podotkl František v projevu k vatikánskému shromáždění Papežské akademie pro život.

"Každá lékařská vědomost je skutečnou vědou v tom nejušlechtilejším smyslu slova pouze tehdy, když napomáhá dobru člověka. Tohoto dobra nelze nikdy dosáhnout v protikladu k lidskému životu a jeho důstojnosti,“ doplnil římský biskup.

Akademie, kterou založil v roce 1994 Jan Pavel II., se věnuje základním problémům etiky zacházení se životem.

Papež od svého předloňského zvolení zaměřuje pozornost katolické církve k ochraně slabých a znevýhodněných lidí. Dnes například prohlásil, že první na řadě v péči o staré či umírající musí být jejich rodiny. Pouze v případě, že toho nejsou schopny či jejich blízcí trpí vážnou nemocí, měla by být péče na zdravotnických zařízeních. 

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím